Cuvakruca biljka, njeno gajenje i cuvarkuca kao lek
Postoji veliki broj sorti cuvarkuca, veoma je otporna na sušu i visoke temperature.
Cuvarkuca sve od danas nije potpuno istražena biljka i uglavnom se koristi u narodnoj medicini.
CUVARKUCA BILJKA
Kod biljke cuvarkuca rozeta može da bude tamnozelena ili svetlozelena, sivkastosmeđa, crna i crvena. Prečnik rozete varira od 1 cm pa sve do 25 cm. Kod nekih vrsta listovi su ogoljeni, a kod nekih su prekriveni sitnim dlačicama koje podsećaju na paučinu.
CVECE CUVARKUCA
Cvetovi su hemafroditni i skupljeni u cvasti. Cvece cuvarkuca je veoma dekorativno u kombinaciji sa listovima koji su mesnati. Čašični lističi su pri osnovi srasli i ima ih najmanje 6. Plod kod čuvarkuče je mešak koji ima mnogo semenki. Seme je duguljasto, svetlobraon boje. Drška kod cveta visine je od 10 do 30 cm. Cuvarkuca cveta od aprila do septembra.
CUVARKUCA GAJENJE
Na koji nacin se gaji cuvarkuca
Gajenje cuvarkuca je veoma lako, otporna je na visoke temperature, a slabije podnosi vlagu. Cuvarkuca čuva zalihe vode u svojim listova. Gajenje cuvarkuca je počelo još u 9.veku, tada je bio vrlo popularno gajenje na krovovima. Danas je cuvarkuca jedan od stalnih stanovnika u baštama, balkonima i žardinjerama.
Sadnja cuvarkuce
Gustina sadnje cuvarkuce treba da bude od 12 pa do 20 biljaka na jednom metru kvadratnom. Poželjno je da zemljište bude dobro propustljivo. Najbolje bi bilo da koristite kombinaciju šljunka, peska i zemlje. Kamena ruza voli pozicije koje su okrenute ka jugu pa ih treba saditi na mesta koja su sunčana. Kad biljku presađujete, treba da vodite računa da je ne oštetite iako ima sposobnost regeneracije.Prihrana je potrebna prve 2 godine, rastvorenim tečnim đubrivom.
Razmnožavanje cuvarkuce
Kamena ruza se razmnožava malim rozetnama koje se odvajaju i imaju sopstven koren. Seme je jako sitno, ali se ne preporučuje sadnja semenom jer je postupak zahtevan.
CUVARKUCA U SAKSIJI
Vašu čuvarkuću možete da uzgajate i u saksijama. Potrebno je da joj se obezbedi dovoljno svetlosti i da zalivanje bude retko jer je biljka cuvarkuca otporna na sušu. Možete da je gajite i kao sobnu biljku. Za gajenje u stanu, cvece cuvarkuca je veoma skromnih zahteva. Neophodna joj je svetlost i to je sve sto vaša kamena ruza ocekuje od vas.
CUVARKUCA KAO LEK
Cuvarkuca sadrži mnoge lekovite sastojke kao što su tanin koji možemo da nađemo i kod irisa , biljnu sluz, smolu, jabučnu i mravlju kiselinu. U narodnoj medicini kamena ruza se koristi zbog antiupalnih i diuretičkih svojstava. Primenjuje su u obliku obloga, soka, čaja. Njen sok rastvara višak cerumena i smanjuje bol u uhu. Da bi postigli željeni efekat, dovoljno je da iz lista ukapamo 2-3 mml soka, odležimo nekoliko minuta , a potom da pustimo da sok iscuri napolje.
Predstavlja pravo rešenje za opekotine, ujede i ubode. Biljka cuvarkuca može da se koristi kod kurijeg oka, pega, rana i čireva, kod tvrde kože na tabanima. Potrebno je namazati mesto koje je zahvaćeno sa nekom od navedenih promena namazati njenim sokom ili da se stavi oblog od prerezanog lista.
Cuvarkuca je idealna biljka za sve ljubitelje cveća sa malim baštama i sa nedovoljno vremena i prostora.
Нема коментара:
Постави коментар