Katalog

1. 4. 2014.

petunija | grandiflora | multiflora | surfinija | uzgoj

Cvece petunija grandiflora , multiflora, surfinija i njihov uzoj 

cvece petunijaPetunija latinski naziv joj je Petunia hybrida , to je sezonsko cvece , koja je pored muskatle jedna od najrasprostranjenijih  vrsta koje se gaje kao cvece za dvoriste  i cvece za terase . Kod nas se gaji kao jednogodišnja vrsta.  
Petunija raste od 20 do 30 cm visoko. Cela biljka je lepljiva i maljava. Kod starijih petunija stablo je pri dnu drvenasto, razgranato, a najčešće poleglo pa onda uspravno. Lišće je naizmenično raspoređeno i duguljasto. Cvet može da bude prost, jednostavan i pun različite boje. Može da bude beo, krem boje, beo sa roze prelivom, plav, ljubičast, crven ili je dvobojan, u različitim nijansama. Cvet petunija može da bude i prugast, u raznim šarama  pravilnim ili nepravilnim. Malo je baštenskih biljaka koje tako dugo cvetaju, kao što je slučaj sa cvece petunija. Mogu da budu sa mirisom ili bez njega. 



Petunia grandiflora - proizvodnja petunija 



Petunia grandiflora je jedno od omiljenog cveca za gajenje u žardinjerama ili u saksijama.
Ima dosta krupne cvetove, valovite, nežno kudrave. Veličina cvetova je oko 15 cm. Stablo raste do 35 cm visoko.

Gajenje petunija iz semena 

Neophodno je za setvu da se obezbedi gotov supstrat, setvom koju  vršimo u januaru dobijamo biljke koje cvetaju u aprilu, a sejanjem u februaru dobićemo cvece petunija koje će da cvetaju u maju. Seme treba da se poseje po površini supstrata, i da se ne prekriva sa supstratom, jer mu je neophodna svetlost da bi povećao  klijavost. Posudu u kojoj smo posejali petuniju treba da prekrijemo staklom ili providnom folijom. Seme klija na temperaturi do 24 °C oko 4 dana. Kada seme počne da klija, skinite staklo ili foliju, i snizite temperaturu na oko 19 °C. Supstrat treba da bude vlažan, ali ne previše. Potrebno je da se prihranjuje dva puta nedeljno.Nakon nicanje petunija , treba ih izložiti punom dnevnom svetlu, ali ne direktno na sunce. Temperaturu treba sniziti na 16°C , a vlagu da smanjimo, supstrat treba da se prošusi između dva zalivanja. Posle 4 do 5 nedelja, ako je rasad gust biljke mogu da se pikiraju. Nakon 4 nedelje se rasađuju u saksije. 

 

Petunija surfinija-petunia sulfinia


Petunija surfinija je jednogodišnja biljka koja se koristi za balkone i terase.
Balkonsko cvece petunija je dosta zahtevna za negu, pa se preporučuje ljubiteljima cveca koji će da joj posvete svu potrebnu pažnju. 

Uzgoj petunija


PETUNIA SULFINIAPetunija surfinija uspeva na polusenovitim i sunčanim mestima, koje su zaštićena od vetra.U kombinaciji sa drugim cvećem za balkone, treba da se vodi računa o tome da imaju iste zahteve prema staništu, đubrenju i zalivanju. Posle sadnje petunija cvece treba obilno zaliti.
U početku dok sulfinija ne naraste nije preporučljivo da se često i obilno zaliva, jer su mlade biljke podložne truljenju.Kasnije, kad cvece petunija poraste, tokom letnjih meseci, mora da se svakodnevno zaliva.
Potrebno je prihranjivanje petunija specijalnim đubrivom za surfinije, prvo jednom nedeljno, a kad  počne period obilnog cvetanja i dva puta.
Petunija surfinija podnosi i do -3°C  , ali ne voli temperature niže od 10°C . To će je zaustaviti u rastu i smanjiti količinu cvetanja.



Petunija zalivanje


Surfinija voli vodu, ali treba da se pazi da ne bude skroz u vodi korenje. Ako vam je biljka bleda i lišće žuti to je znak da joj treba prihrana. 
Pazite da je ne zalivate po velikim vrućinama, jer će da uvene, treba da je zalivate rano ujutru ili uveče kad nisu velike vrućine. 

Petunija multiflora-petunia multiflora



petunia multifloraPetunija multiflora je niska , zbijena mnogocvetna vrsta, koja raste do 25 cm visoko, ali veoma često ni toliko. Stablo pada na zemlju, tek se vrlo malo širi. Praktikuje se da se stablo pri dnu vezuje. Biljka je prepuna cvetova.


Petunija sa punim cvetom cveta više puta i ne daje seme, te se razmnožava pelcerima. Može da se razmnozava u toku cele godine. Ipak, najbolje je da se to učini u proleće pelcerima od biljaka koje su prezimele u saksijama u sobi. 

Gajenje petunija

Petunije se koriste kao cvece za dvoriste , na zelenim površinama, u cvetnim lejama, a najviše kao cvece za terase i nezamenjive su po lepoti cveta i po svom neprekidnom cvetanju od proleća pa do septembra.Zahteva obilno zalivanje kišnicom ili odstojalom vodom.


Bolesti petunija

Cvece petunija može da strada ako se ne nalazi na dobrom položaju gde nema dovoljno toplote i svetla u toku dana. Napadaju je biljne vaši, zato je obavezna redovna zaštita od štetočina i bolesti, i svake dve nedelje bi trebalo da se preventivno koristi.

Ako vam se svideo ovaj tekst pročitajte i tekst muskatle


Нема коментара:

Постави коментар