KAKTUSI GAJENJE
Svaki ljubitelj cveća treba da ima kaktus u svom domu, dvorištu. Bilo da koristi kaktuse kao cvece za kucu ili cvece za dvoriste ako želi da ima zdrave i lepe kaktuse, mora da savlada sva potrebna znanja o njihovom gajenju. Kaktusi su kao hobi veoma popularni, ne samo zbog gajenja neobičnih vrsta i sorti, već i zbog estetskog izgleda.Kaktusi slike
Imamo dve grupe kaktusa to su pustinjski kaktusi koji obicno imaju bodlje i šumski ili kišno-šumski koji rastu u džunglama koji su najčesce bez bodlji i pretežno su epifiti.
Kaktusi poreklo
krivenosemenica ,koja ima oko 1650 vrsta, i najcešće rastu širom većeg dela Severne i Južne Amerike, a najviše kaktusa ima u Meksiku. Najveći broj sukulenata raste u pustinjama i polupustinjama u kojima su dobro prilagodjeni,gde je noćna temperatura veoma niska pa im to pomaže da se stabilizuju. Postoji oko 200 rodova i više hiljada vrsta.
OPIS KAKTUSA
Kaktusi obično imaju debela zeljasta ili drvenasta stabla koja u sebi sadrže hlorofil. Listovi su modifikovani u trnje ili su veoma oskudni čime se smanjuje površina sa koje može da se izgubi voda.Uglavom imaju razgranat,tanak i plitak korenski sistem se pruža široko da bi upijao površinsku vlagu.KAKTUSI OBLICI TELA
- Stubasti (columnaris)
- Cilindrični cylindricus
- Loptasti kaktusi (globosus)
- Diskosni (disciformis)
- Drvoliki (arborescens)
- Svećnjački (can delabriformis)
- Grmoliki (caespitosus)
- Viseći (decumbens)
- Puzajući (repens)
Na kaktusu su bodlje tj. trnovi najlepši ukrasi. Sastoje se iz osnove, srednjeg dela i kupe.Bodlje su za vreme rasta pribijene uz osnovu. Zato se mlade bodlje lako lome, u donjem delu. Bodlje kaktusa postepeno gube vodu i tek kad sazru one su čvrste.
KAKTUSI OBLICI BODLJI :
- Vlastasti (setacei)
- Igličasti (aciculares)
- Vretenasti (subulati)
- Kunosoliki (conici)
- Perasti (plumosi)
- Prstenasti (annulati)
- Papirasti (papyracei)
- Češljasto poređani (pectinati)
- Kukasti (hamati)
Нема коментара:
Постави коментар