DRACENA SOBNO CVECE, DRACENA MARGINATA I RUBRA, NJIHOV UZGOJ
Dracena potiče iz Južne Amerike, njen latinski naziv je Draceana sp., potiče iz porodice Asparagaceae- porodica agava.
Postoji više vrsta od kojih su najzastupljenije dracena marginata i dracena rubra.
Na grčkom jeziku dracena znači ženski zmaj.
U Velikoj Britaniji ovu biljku nazivaju i drvo sa Madagaskara,a kod nas joj je najčešći naziv marginata.Rod ove biljke sačinjava oko 40 vrsta žbunja i drveća.
Dracena marginata-draceana marginatta
Dracena opis
Marginata je spororastuće drvo ili žbun.Dracena marginata je veoma elegantna biljka sa prelepim, mekanim i elegantinim listovima.
Listovi su jednobojni, ali najčešće su prugasti.
Raste tako da na vrhu biljke rastu novi listovi, a stari na dnu odumiru. Stablo postepeno ostane ogoljeno. S vremenom dracena marginata počinje da liči na palmu. Raste veoma sporo,a biljka je jako dugovečna. Naraste od 1 do 3 m visine.
Dracena rubra-draacena rubra
Dracena opis
Dracena rubra ili crvena dracena lat. Dracena Cordyline rubra je poreklom iz Australije.Raste visoko oko 4 m u prašumama.Ova vrsta se uglavno gaji kao cvece za kucu jer je jedna od najoptornijih dracena . Ima malo šire listove , lepše i dekorativnije , ali je i osetljivija. Leti joj prija zaklonjeno mesto od sunca, a zimi traže dosta svetlosti. Kada izraste previsoko , pa ne izgleda lepo, može se skratiti, tako što joj se stablo nekoliko cm iznad zemlje iseče i ona počne da iznova raste.
Uzgoj dracena marginata i dracena rubra
Dracena cvece se veoma dobro prilagođavaju kao sobno cvece , veoma dugo traju ako im se pruži odgovarajuća nega, a to je :
- ne smeju da budu izložene direktnom suncu
- ne vole da menjaju mesto
- ne trpe promaju
- ne vole preteranu vlažnost oko korena
- ne vole česta prskanja listova, kapljice vode koje se na njima zadrže stvaraju fleke i listovi počinju da žute
Otporne su na temperaturne razlike, a najviše im odgovara temperatura od 18 do 21 stepen. Ako joj se smanji zalivanje, može da podnese i do 13 stepeni, temperatura ako je niska, listovi postanu mekani i kovrdžavi i ivice im promene boju u smeđu , a stabljika truli.
Tokom zime dracena cvet se drži u svetlijim prostorijama. Manje se zaliva, a lišće treba povremeno orošavati ili prskati.
U toku leta može da se iznese napolje na mesto koje je zaštićeno od direktnog sunca.Cvece dracena prija im orošavanje dva puta nedeljno, a jednom mesečno možemo da ih potopimo. Zimi treba da je orošavamo, a leti ređe, pogotovo ako je u klimatizovanom prostoru onda se ne preporučuje.
Često zalivanje dracene je najčešći uzok ukinuća. Kad se previše zaliva stablo truli , a listovi se opuste i požute. Tada treba da stabljika izvadi, zemlja prosuši i zalivanje da se smanji.
Dracena sobno cvece se prihranjuje tokom leta i proleća i to đubrivom za zelene biljke , na svake dve nedelje.
DRACENA RAZMNOZAVANJE
Razmnozavanje dracena se vrši u proleće i to reznicama. Najpogoniji način je rezanje vrha koji se tretira kao reznica za novu biljku. Reznice treba da su od 8-10 cm dužine i treba da se ostave 24h da se prosuše. Treba da se zasade u mešavinu treseta i peska, ili da se stave u vodu da se ožile. Rez treba da se zalije kalemarskim voskom. Ispod reza će se na glavnom stablu pojaviti novi izdanci. Reznice treba se se zakorenjuju u klijalištu na temperaturi oko 25 stepeni.
Mlade biljke se presađuju svake druge godine, a ako brže rastu mogu i svake godine. Starije biljke presađujemo svake tri godine, a menjamo gornji sloj zemlje svake godine. Zemlja treba da se sastoji od mešavine komposta, ilovače, lišća i peska. Presađivanjem biljci povećavamo kiseonik i onda bolje napreduje, na dno treba da se stavi šljunak ili komadići cigle zbog drenaže.
Ako listovi opadaju, a nisu se razvili do kraja, to je znak da je biljka previše ili premalo zalivana.
Dracena sobno cvece- Bolesti
Najčešče je napadaju crveni pauk i štitasta vaš.Treba da se upotrebi odgovarajući insekci koji možete pronaći u apotekama.
Dracena cvece smanjuje koncenteacije isparljivih materija iz lepkova, razređivača, sprejeva, dezodoransa i sredstava za čišćenje i nezamenljiv je prečišćivač vazduha svakog doma.
Dracena sobno cvece širi energiju.
Нема коментара:
Постави коментар